Sveriges landslag i cheerleading har nått flera historiska placeringar på JVM och VM under de senaste åren, med VM-silver 2024 och 2025 samt JVM-guld 2019 som allra största framgångar. Nu på onsdag är det dags för årets JVM och VM där Sverige återigen ska mäta sig mot världseliten.
– Äntligen är VM-veckan igång! Stunden de har jobbat så hårt och förberett sig inför, är kommen. Nu väntar några träningar närmaste dagarna och sedan är det dags för tävling. Jag är stolt över deras utveckling denna säsong och är otroligt peppad på att få se dem representera Sverige på VM-mattan, säger förbundskapten Karolina Olovsson.
Datum
- Onsdag 22 april: semi-final för junior och pom doubles.
- Torsdag 23 april: final för junior och pom doubles (vid kval) och semi-final för seniorlagen.
- Fredag 24 april: final för seniorlagen (vid kval).
Plats
Mästerskapen hålls i arenaområdet ESPN Wide World of Sports i Orlando, Florida, USA. I arenaområdet finns en specialbyggd arena för cheerleading med plats för 8 000 personer på läktaren.
Livesändning
Mästerskapen livesänds via Olympic Channel och är gratis att ta del av.
Länk till Olympic Channels hemsida: https://www.olympics.com/en/
Svenska starttider onsdag 22 april
- Pom doubles-landslaget: 12:18 lokal tid – 18:18 svensk tid
- Juniorlandslaget: 15:54 lokal tid – 21:54 svensk tid
Svenska starttider torsdag 23 april
- Mixlandslaget: 12:06 lokal tid – 18:06 svensk tid
- Damlandslaget: 13:54 lokal tid – 19:54 svensk tid
Vilka eventuella tider som gäller för finaldagarna (torsdag/fredag) avgörs under onsdagens och torsdagens semi final-tävlingar.
Länk till fullständiga scheman finns här.
Svenska landslagen i cheerleading 2026
Damlandslaget
Damlandslaget, även kallat Team Sweden Senior All Girl, består av medlemmar från föreningen Gothenburg Cheer One i Göteborg. Damlandslaget har skrivit historia de senaste två åren med två raka VM-silver och en nominering till ”Årets lag” på Idrottsgalan. Innan 2024 har damlandslagets bästa VM-valör varit brons 2011 och 2018.
På årets VM möter Sveriges damer återigen tufft motstånd från främst USA och Finland, som båda är flerfaldiga världsmästare. Underifrån hotar länder som Norge, Tyskland, Kanada och Danmark.
Mixade landslaget
Det mixade landslaget för seniorer, även kallat Team Sweden Coed, är ett landslag som består av killar och tjejer från föreningar runt om i landet. Årets lag har utövare från Göteborg, Stockholm, Trelleborg, Västerås och Örebro. Tränare för laget är Lotta Strömberg och Roxanna De Freitas.
På förra årets VM hade mixlandslaget det tufft och kvalade inte vidare till final. Året innan, 2024, nådde laget sin bästa placering någonsin när de landade på sjätte plats. På årets VM är det 14 länder i den mixade kategorin, och av dem går 10 vidare till final.
Pom doubles-landslaget
Pom doubles-landslaget representeras av Lisa Henriksson och Minna Gröning från Hudiksvallsföreningen Julle United. Duon kammade hem SM-guld på SM-veckan tidigare i år. De gör sitt första VM i pom doubles-kategorin, men har tidigare tävlat VM i lagkategorin för pom.
I pom doubles deltar enbart två personer som genomför en synkroniserad koreografi med rörelser, hopp, lyft och andra moment. Pom doubles är den största kategorin på VM med hela 33 deltagande länder. Av de 33 kommer 10 länder gå vidare från semi-final till final. Sveriges tidigare placeringar har varit 19:e plats år 2025 och 21:a plats år 2024.
Juniorlandslaget
Juniorlandslaget, även kallat Team Sweden Junior All Girl, består av utövare från föreningar i Malmö, Göteborg, Stockholm och Uppsala. Laget har riksintag vilket innebär att alla juniorutövare i Sverige har kunnat söka in. Tränare för juniorlandslaget är Ebba Axebäck, Emma Sporrong och Isabella Alevad.
Sveriges juniorer har haft stora framgångar på JVM med flera medaljer de senaste åren: brons 2025, 2023 och 2022 samt guld 2019. På årets junior-VM möter laget Australien, Finland, Mexiko, Norge, Tyskland, USA och Österrike.
Följ cheerleadinglandslagen i sociala medier
Instagram: @teamswedencheer
TikTok: @teamswedencheer

