Home » För föreningar » Sök idrottsmedel » Projektstöd IF B&U

Projektstöd IF B&U

Svenska Cheerleadingförbundet har getts förtroende att ännu en stödperiod på två år (2026–2027) dela ut Idrottsmedel till medlemsföreningar. Förtroendet innebär ett ansvar att följa de riktlinjer som fattats av Riksidrottsförbundets generalsekreterare och som baseras på det regelverk som Riksidrottsstyrelsen tidigare beslutat om. Dessa gäller för hela idrottsrörelsen i Sverige.

Syfte och mål
Syftet med stödet är att ge föreningar förutsättningar att utveckla sin verksamhet för barn, ungdomar och vuxna med funktionsnedsättning i enlighet med Svensk Idrott 2035. Målet med stödet är att fler barn och ungdomar ges möjlighet och väljer att börja respektive fortsätta att idrotta i förening.

Idrottsverksamhet för barn och unga ska vara rolig och få de som är med att må bra både i stunden och i det långa loppet. Det innebär att den behöver vara inkluderande, trygg och präglas av delaktighet och de aktivas egna lust att lära och utvecklas. Barn och ungas bästa ska vara det som styr verksamhetens beslut och prioriteringar.

RF:s riktlinjer för barn- och ungdomsidrott ska sålunda vara vägledande.

SCF:s förbundsstyrelse har fattat följande inriktningsbeslut för 2026 och 2027:

  • Hållbart ledarskap 
  • Inkludering 
  • Konceptutveckling och implementering av barnverksamhet
  • Trygg cheerleading

Sökbara projektstöd 2026

Kommande sökbara projektstöd 2027

  • Cheer i ditt kvarter – Ansökan öppnar 1 januari 2027
  • Hållbart ledarskap – Ansökan öppnar 1 maj 2027
  • We are SET – Ansökan öppnar 1 maj 2027
  • Pompom Patrullen implementering – Ansökan öppnar 1 maj 2027

Ni hittar oss även här!