Vi vill bli fler – gå med i vår referensgrupp för killar

1000 manliga utövare inom cheerleading under 2025!

Detta är ett av Svenska Cheerleadingförbundets mål i den strategiska jämställdhetsplanen. Tyvärr ser verkligheten annorlunda ut – i dagsläget har vi 431 killar inom vår idrott. Nu behöver vi din hjälp för att växla upp vårt inkluderingsarbete!

Vill du vara med och bidra?

Vi söker dig som vill engagera dig i frågan och tillsammans med oss arbeta för att fler killar ska hitta till och stanna kvar inom cheerleading.

Du kan vara:

  • En engagerad förälder som brinner för att skapa en mer jämställd idrott.
  • En föreningsrepresentant – exempelvis förtroendevald, sportchef eller tränare – som vill se fler killar i verksamheten.
  • En aktiv cheerleader som förstår värdet av att få in fler killar i laget eller föreningen.

Anmäl dig då till vår referensgrupp för killar, där vi tillsammans tar gemensamma krafttag i frågan. Referensgruppen är en del av projektet cheer för fler som vi just nu driver inom förbundet.

Vi håller två digitala träffar:

  • 7 oktober kl. 19:30–20:30
  • 11 november kl. 19:00–20:00

Vill du, tillsammans med oss, vara med och säkerställa att målet uppnås? Anmäl dig till träffarna här.

Du hittar oss även här!